Friday 23rd April

Opening Ceremony:

{ 10:00-10:30 Yogiraj Amarjyoti Babaji | Sunyogi Umasankar | D. R. Kaarthikeyan

Session 1: Economy and Entrepreneurship 

{ 10:30-10:50 Siddhant Rishi Prabhakar } { 10:50-11:10 Octavian Baban

Session 2: Health and Future of Humanity

{ 12:00-12:20 Dr Preeti Kohli } { 12:20-12:40 Mikael Söderström } { 12:40-13:00 Mohanji }

Cultural Program (Lunch):

{ 14:00-15:00 Jignasha Kulkarni | Dipika Parmar (Tibetan Bowls Sound Healing) }

Session 3: Building People’s Courage by Leaders

{ 15:00-15:30 Manoj Lekhi } { 15:30-16:00 Julie Gerland

Session 4: Values, Rights and Responsibilities for Health, Harmony, Peace and Prosperity

{ 17:00-19:00 D. R. Kaarthikeyan }

Cultural Program (Evening):

{ 19:00-20:00 “Tandav Nartan” Institute of Classical Dance

Saturday 24th April

Session 1: Path to Freedom – Human Rights and Hidden Technologies

{ 10:00-10:20 Nils Rune Dønnessen } { 10:20-10:40 Dr R.C. Bindal } { 10:40-11:00 Crystal C.C. Goh

Session 2: Happiness and Consciousness for Global Peace 

{ 11:40-12:00 Ms. Himani } { 12:00-12:20 Marie-Ginette Lichère } { 12:20-12:40 Nivedita Babu } { 12:40-13:00 Katarina Marinc }

Cultural Program (Lunch):

{ 14:00-15:00 Jérôme Boujon | Katarina Marinc | Dora Bepari }

Session 3: Science and Spiritual Life

{ 15:00-15:30 Dan Winter } { 15:30-16:00 Dada Gunamuktananda

Session 4: Defence and World Peace through Spirituality

{ 17:00-19:00 Dr. Vikas Saxena }

Cultural Program (Evening):

{ 19:00-20:00 Shreya Santosh Gotipamul | Sayee Adhikkumar Gore | Soham Sham Yemul | Tiyasa Sardar }

Sunday 25th April

Session 1: Old Religions and Cultures for Modern Life

{ 10:00-10:20 David Christopher Lewis } { 10:20-10:40 Jason R. Forbus } { 10:40-11:00 François Gerland

Session 2: Human Impact on the Mother Earth

{ 11:40-12:00 Bhavana Gesota } { 12:00-12:20 Jérôme Boujon } { 12:20-12:40 Nitin Ahuja } { 12:40-13:00 Dr Krzysztof Stec }

Cultural Program (Lunch):

{ 14:00-15:00 Bidisha Banerjee Sau | Paushaly Sau }

Session 3: Five corner debate

{ 15:00-17:00 } 

Session 4: Sustainability for Peace

{ 17:00-19:00 Sunyogi Umasankar }

Closing Ceremony:

{ 19:00-19:30 Team UPC 2021 | Sunyogi Umasankar | D. R. Kaarthikeyan }

Cultural Program (Evening):

{ 19:30-20:30 Yogiraj Amarjyoti Babaji | Ankit Sharma }


Join the online conference by:
✔️ Zoom link:
✔️ Zoom meeting ID:

Download schedule – choose time-zone:
➡️ 
MDT – Mountain Daylight Time (UTC-6:00h) – Utah
➡️ 
CDT – Central Daylight Time (UTC-5:00h) – Minnesota
➡️
EDT – Eastern Daylight Time (UTC-4:00h) – New York, Chile
➡️ CEST – Central European Summer Time (UTC+2:00h) – Central Europe
➡️
EEST – Eastern European Summer Time (UTC+3:00h) – Eastern Europe
➡️ IST – Indian Standard Time for India (UTC+5:30h) – India
➡️ 
MST – Malaysian Standard Time (UTC+8:00h) – Malaysia

Note that all sessions in the conference schedule on this website are in Indian Standard Time (IST). It is equal to UTC/GMT +5:30 hours. Check the clock for the correct conference time!

The best way to get the conference schedule in your local time-zone is to subscribe to the UPC 2021 Google calendar. Add it to your Google calendar and it will automatically show the time of all sessions in your local time-zone:
✔️ UPC 2021 calendar ID:  bfsibdfnj2qd1pi9ntel36hj9k@group.calendar.google.com

Read more about the UPC 2021 conference:
➡️ General info
➡️ Schedule and sessions
➡️ Speakers
➡️ Artistic performers
➡️ History
➡️ Facebook event